Android kullanıcıları, işletim sisteminin ilk çıkmasından beri telefonlarını Magisk ile root ediyorlar, ancak son senelerde bu konu çok daha karmaşık hale geldi. Daha yakın zamanlarda, root yönetimini hayata geçirmek için yeni bir yöntem ortaya çıktı ve ona Magisk deniyor.

Magisk nedir?

Geleneksel olarak, bir Android telefonunu root etmek şu biçimdedir: Bootloader kilidini açın Custom Recovery ve SuperSU’yu yükleyin. Ve bu yöntem yıllarca düzgün bir biçimde çalıştı.

Fakat Marshmallow’dan başlayarak, Google esas olarak önceki sürümlerin en popüler root yöntemlerini engelledi – “su” arka plan programını / sistem bölümüne attı ve başlangıçta gerekli izinlerle çalıştırdı. Bu, sistem bölümünü hiçbir biçimde değiştirmediği için “sistemsiz” root adı verilen yeni tür bir root erişimiyle sonuçlandı.

Bu artan güvenlik kapsamında, kullanıcıların root erişimi ile kıymetli hizmetler arasında seçim yapmak mecburiyetinde kalmasına sebep olan Android Pay gibi hizmetleri korumak için Google SafetyNet gibi şeyler yerleştirdi.

Ama burda Magisk devreye giriyor. Bu temelde Android’de root erişimi ve yönetiminin evrimi. SafetyNet’e dokunulmaz, bu şekilde kullanıcılar hala Android Pay ve Netflix’e erişebilir, ancak yine de Xposed gibi kuvvetli temel araçların çalışmaya devam etmesine izin verir. Gerçekten her iki dünyanın en iyisi.

Bkz. İnstagram Hesap Kapatma Methodu

Sürekli gelişen, bütünüyle açık kaynak ve gün geçtikçe daha da gelişiyor. Android Pay gibi şeyleri kaybetmekten endişe duyuyorsanız, şimdi bu yeni root çözümü değiştirme zamanı olabilir.

Root’lamaya başlamadan önce önceki root’u kaldırmanız ve/ya da stok ROM’u geri yüklemeniz gerekmektedir.

Magisk’i Yükleyin

Telefonunuzun bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemesine izin verdikten sonra
XDA= Magisk Manager‘ı yükleyin. Uygulamayı çalıştırın. Üç büyük kırmızı çarpı işareti göreceksiniz;

Daha sonra burdan Magisk.Zip dosyasının son sürümü telefonunuza indirilecek. Bu dosyayı TWRP ile flaşlamanız gerekmektedir. Yani cep telefonunuzu kapayıp recovery modunda başlatın ve öncekomple bir Backup alın. Şimdi Install’u seçin ve dosyasını sakladığınız yeri bulun. Dosyayı seçin ve ekranın altındaki çubuğu sürükleyerek yüklemeyi başlatın.

İşlem tamamlandığında telefonu baştan başlatın.

Root’u Gizleyin

Magisk Manager’ı açtığınızda üstteki iki simgenin yeşile döndüğünü göreceksiniz. SafetyNet kontrolü seçeneği ise kırmızı olacak. Kurulumu tamamlamak için soldan gezinti bölümünü açın ve Settings’e tıklayın.

Enable Busybox ve Magisk Hide alternatiflerini etkinleştirin. Şimdi SafetyNet testini tekrarladığınızda işaretin yeşile döndüğünü görmeniz gerekmektedir. Yeşile dönmezse, fabrika imajını tekrar flaşlayıp, root uygulamalarınızın yapmış olduğu sistem değişikliklerini geri aldığınızdan emin olmanız gerekecek.

Son olarak Play Store önbelleğini temizleyin. Ayarlar > Uygulamalar > Sistem uygulamalarını göster yolunu izleyin ve listede Play Store’u bulun. Play Store üzerine dokunun ve Depolama’ya, ardından Önbelleği sil’e dokunun. Böylece Netflix ve engellenen diğer uygulamaları indirebilir hale geleceksiniz.

MIUI Versiyonlarında sorun yaşayanlar bu fix’i yüklesinler
https://forum.Xda-developers.Com/attachment.Php?Attachmentid=4244110&d=1502959853